רובנו אוהבים לצחוק. רובנו משתדלים ליצור יותר חוויות צחוק בחיים שלנו. זו לא בהכרח המטרה שלנו, לצחוק, או לפחות לא בהכרח המטרה הגלויה שלנו, אבל אם צחוק יכול להשתלב בסיטואציה אז ברוב המקרים רובנו נעדיף לכוון לשם. הרצון או הצורך לצחוק פוגש אותנו החל מבחירת בילוי תרבותי או חברתי, דרך תכנון זמן הפנאי שלנו ועד העדפת האנשים איתם אנחנו רוצים להיפגש ולבלות.

מה כל כך מיוחד בצחוק?

לכל אחד פרשנות אישית ופרטית למשמעות של צחוק עבורו.
כדי להבין מעט ממשמעות הצחוק עבורנו, נסו לשאול את עצמכם או כל אדם לצדכם, כאשר צחוק מופיע – אילו תחושות חיוביות זה מעורר בו? איזו אסוציאציה חיובית יש לצחוק עבורו?
ואם הוא היה יכול לבחור לצחוק ממש כרגע, אילו סיבות טובות יש לו, שנכונות לו אישית, כדי לבחור לצחוק?
אתם תגלו שצחוק הוא אוניברסלי אבל גם מאד אישי.
יוגה צחוק הינה קונספט ייחודי המבוסס על רעיון של צחוק ללא תנאי- Unconditional Laughter,
צחוק אשר איננו מותנה בגורם חיצוני, צחוק מתוך בחירה, צחוק מתוך רצון לצחוק.
אנו מתרגלים זאת דרך תרגול צחוק יזום, אשר הופך לצחוק טבעי ואף לצחוק מדבק.

 

 

clown

 

מה קורה לצחוק שלך?

אם אתם נמצאים בקרבת ילדים אולי שמתם לב כי ילדים צוחקים לעיתים תכופות יותר ממבוגרים.
ייתכן שתהליך ההתבגרות והגדילה שלנו, שכולל יותר ניסיון חיים, מחוייבויות, אחריות, רצינות ואולי גם ציפיות גורם לכך שלצחוק הטבעי והמשוחרר שבנו יש יותר מחסומים.
השאלה המעניינת בעיניי היא, במידה ואת/ה מזדהה עם המחשבה הזו, האם זה נכון לך אישית?
ויותר מכך, מה יש באפשרותך לעשות כדי לשחרר את המחסומים האלה ולאפשר לעצמך לצחוק יותר?

זה לא רק כמות הפעמים שאני צוחק שאולי פוחתת ככל שאנו גדלים זה גם איכות הצחוק שלנו שמשתנה.
אולי גם את/ה שמת לב שרוב הפעמים שאנחנו צוחקים ביום יום שלנו זה צחוק יחסית קצר.
מהניסיון שלי, לרוב זה צחוק של כמה שניות, בבית או בעבודה, בבילויים ומפגשים, לפעמים זה סוג ההומור ופעמים האחרות זה התנאים החברתיים והתרבותיים שמייצרים חוויות צחוק יחסית קצרות, נקודתיות, מקוטעות.

הצעתי קודם כבר כי אנחנו אוהבים לצחוק, ואנחנו תמיד נהנים מכל הזדמנות שיש לנו לצחוק (גם אם זה בדיעבד!).
וכאשר אנחנו מתנסים בחוויית צחוק מלאה או ממושכת הרבה פעמים נגיד לעצמנו "אני רוצה עוד רגעים כאלה בחיים שלי"!
יוגה צחוק היא שיטה נהדרת לקחת יותר אחריות על הצחוק שלנו.

 

 

person-woman-eyes-face-medium

 

 

שיטת היוגה צחוק פותחה ב1995 על ידי ד"ר מדאן קטאריה, רופא משפחה מבומביי. בספרות נחקר הצחוק והשפעותיו בתחום הרפואה, חקר המוח, חקר התודעה ומדעי החברה. ההנחה בבסיס השיטה הינה כי הגוף אינו מבדיל בין צחוק יזום לצחוק טבעי. ביננו לבין עצמנו נדע להבדיל ביניהם, אולם לפי ההנחה הזו, בשני המקרים מתקיים תהליך פיזיולוגי חיוני בגוף. מתוך מחקרים רפואיים אשר חקרו את התועלות של צחוק בבריאות (HEALTH BENEFITS OF LAUGHTER) ניתן להניח כי בכדי ליהנות מתועלות אלו – כל שעלינו לעשות הוא פשוט להתחיל לצחוק.

 

בתרגול יוגה צחוק אנחנו מייצרים את ההשפעות החיוביות האלה. במהלך שנות התרגול שלי בשיטה, מצאתי חיבור גם לכך שאנו מתרגלים צחוק במטרה להתחבר ולעורר את אותו צחוק פנימי וטבעי הקיים בתוכנו, לתחושתי, מיום הולדנו, מעצם היותנו.
ככל שאני מעמיק במסע שלי וחוקר את הצחוק הפנימי שבי, אני לומד עוד ומגלה שיש בי מרכיב בנפש שיכול ויודע לצחוק עם כל מה שהמציאות מזמנת. כל פעם שאני מזהה ומתנסה בזה בתוכי, אני מרגיש חיוני ומחובר יותר לעצמי.
כמו הרבה דברים, זה עניין של תרגול, ועבור חלקנו זה דורש אימון, מחויבות והתמסרות.

 

למה יוגה?

הפרשנות המקובלת להשתייכותה של השיטה לעולם היוגה היא שילוב של תרגילי נשימה מעולם היוגה שתומכים בתהליך בזמן תרגול הצחוק עצמו, בזמן שלב מדיטציית הצחוק ובשלב ההרפיה. התרגול המלא של סדנת יוגה צחוק כולל חימום המשלב מתיחות ונשימות, מעבר לפרקטיקה של תרגילי צחוק אישיים וקבוצתיים, המשך למדיטציית צחוק וסיום בהרפיה. בשלב מדיטציית הצחוק, לאחר שעוררנו את הצחוק הטבעי בעזרת תרגילים של צחוק יזום, בשלב בו אנו כבר צוחקים ללא עכבות, באופן מלא ומשוחרר, אנו עשויים לחוות עולם שלם של רגשות ותחושות המעורר את החיבור המלא והיפה לעצמנו, לסביבתנו ולחיים.

 

הצחוק הממושך מביא איתו שחרור שליטה והתמסרות, אנו מתמסרים לעצמנו ולמצב התודעה השונה אשר הצחוק מביא איתו. כאשר אנו מתמסרים לצחוק שיש בנו כרגע, אנחנו מתמסרים לעצמנו ולרצון שלנו להיות במצב תודעה שונה. מהניסיון והלמידה שלי, לצחוק יש השפעות חיוביות על מצב וסוג התודעה שלנו, גם זה אוניברסלי אבל מאד אישי.

רק את/ה יודעת מה משתחרר בך כאשר את צוחקת, ואילו הזדמנויות ואפשרויות חדשות זה נותן לך. גם צחוק כמו כל תירגול אחר מופיע יותר מעצמו בטבעיות ככל שאנו מתרגלים אותו, ואם הסכמנו על אהבתנו לצחוק, נוכל להתייחס אליו כמשהו שנכון וכדאי לתרגול.

 

 

man-person-woman-face-medium

 

 

יוגה צחוק נפוצה ומתורגלת בכל העולם, לפי ארגון יוגה צחוק העולמי קיימים 6000 מועדונים של יוגה צחוק ב- 60 מדינות, וזה כמובן בנוסף לשיעורים וסדנאות במסגרות פרטיות. נתונים אלו יכולים להוות בסיס יציב להנחה כי תרגול יוגה צחוק מייצר חווית צחוק מתמשכת המטיבה עימנו בגוף, בנפש ובאורח חיינו. מהתהליך האישי שלי ומהמפגשים שלי עם מתרגלי צחוק נוספים וכמובן של המשתתפים בשיעורים ובסדנאות, אני מוצא שלצד איכות החיוניות שהיא מייצרת בגוף, היא גם מיטיבה עימנו באופן עמוק בפן האישי והרגשי. 

 

נסו לחשוב לרגע על ההשפעות של צחוק עליכם. היזכרו בפעם ההיא שאתם ואנשים נוספים [או רק עם עצמכם] מצאתם עצמכם צוחקים בלי הפסקה ואולי אף חווים צחוק מדבק, כזה שהצחוק עצמו פשוט עורר עוד צחוק. תנסה לזהות איך הדבר השפיע בזמן המפגש, באיזו צורה הייתה לכך השפעה על איכות המפגש עצמו, ואיזה השפעה הייתה לכך גם לאחר מכן, שניות, דקות, שעות אחרי. אני מזמין אתכם להתבונן בזה גם בפעם הבאה שתחוו את זה]

 

 

מהי יוגה דרך הצחוק?

לכל אחד מאתנו תהיה, גם כאן, משמעות אישית, חיבור והגדרה שונה למהי יוגה. לעיתים מדובר בתחושת שקט פנימי, לפעמים זו ההתאחדות העצמית, לפעמים זה אהבה, סיפוק או שמחה, לפעמים חיוניות, ופעמים זה איזון ויציבות ועוד. לפעמים זה שילוב של חלק ופעמים זה כולם ביחד. גם זה אוניברסלי אבל גם אישי.

 

מהניסיון שלי, ביוגה צחוק זה מופיע לאורך כל התירגול במנעדים שונים. לפעמים זה ברמת ההכרה והמודעות, לפעמים זה ברמת הרגש, ולפעמים זה בתחושה פיזית.
לפעמים זה כבר מתחיל מעצם זה שברגע הזה אני בוחר לצחוק (כמו תרגול נשימה מודעת במהלך היומיום), ועד לרגע שאני פשוט לא יכול להפסיק לצחוק… זה תהליך שלם. באופן אישי, תרגול יוגה צחוק עוזר לי לזהות את הצחוק האישי שלי, הייחודי לי, להתחבר אליו, לעורר אותו וללמוד כיצד לעורר אותו. אני יוצר קשר עם הצחוק הפנימי שלי, ונעזר בו בחיי היום היום, ושוב, כמו בכל תירגול, הוא פשוט מופיע יותר מעצמו – וכאשר מדובר בצחוק, בעיניי, זה פשוט מבורך.

אני מזמין אתכם להתנסות ביוגה צחוק, ביוגה דרך צחוק, מוזמנים לעורר את הצחוק הפנימי שלכם ולהתחבר אליו. ככל שאני פוגש אנשים ואת עצמי בצחוק, אני מגלה שצחוק הוא עולם עמוק, רחב ועשיר, אני גם מגלה שמשום מה אנשים לא ממש בוחרים לברר אותו מעבר לסיפוק שיש להם ברגעים שיש צחוק. אני מאמין שזה חשוב, קודם כל עבור עצמנו, כדי לתת הזדמנות להגדיל את כמות ואיכות הצחוק ביום יום שלנו, להגדיל את היוגה בחיינו. אני מאמין בהתנסות חווייתית וחקירה הכרתית, ואם כבר חודש אדר העוסק בשמחה, פשוט צאו ולכו להתנסות בצחוק ותבררו עם עצמכם איזה מקום ותפקיד אתם רוצים ויכולים לתת לצחוק בחיים.

 

 

 

____________

מקורות:

מאגר מחקרים בנושא צחוק  http://www.laughteronlineuniversity.com/research

http://www.laughteryoga.org/english/laughteryoga/details/312

http://www.laughteryoga.org/english