מהי ההאטה יוגה?

ההאטה יוגה נחשבת היום לעוד סגנון בין שלל הסגנונות והשמות אשר באים למפות את עולם התרגול היוגי. אך למעשה, האטה יוגה היא ענף בתורה של היוגה אשר משתמש בכלים של "האטה" להוביל את המתרגל לשחרור, להגשמה עצמית ולמימוש הזהות האמיתית שלו. כל סגנון המשתמש באסאנות (תנוחות יוגיות) ונקיונות פנימיים, פראנימה (תרגול הנשימה), בנדהות ומודרות (נעילות וסגירות שאנו יוצרים בגופינו), כינוס החושים ומדיטציה, משתמש למעשה בכלים האטה יוגיים. כלים אלה מטרתם ליצור שינוי דרמטי בזרימת האנרגיה, שבתורה יוצרת גם שינוי עמוק בחוייה של העצמי. השימוש בכלים האלה כולם יוצרת שלמות עוצמתית המניעה שינוי עמוק ומהותי. הגוף הוא הכלי המאפשר באמצעות התמרתו, פיתוח מודעות והכוונת אנרגיה יצירתית המאפשרים כניסה למצבי ידיעה נעלים וגבוהים יותר.

ההאטה יוגה, מזוהה היום בעיקר עם תנוחות פיזיות וטכניקות הרפייה, שהדגש שלהן הוא כושר גופני ובריאות כללית, והמוקד שלהן הוא השכבה החיצונית של ההויה שלנו, הגוף. אולם, למעשה זוהי דרך אינטגרטיבית וכוללנית המשתמשת בגוף ככלי למען השגת שינוי כוללני, פיזי ומנטאלי,
והמוקד שלה הוא פנימיותו של האדם עד הרמות המעודנות ביותר. ההאטה יוגה רואה בגוף הפיזי את המקדש בו מתבצע הפולחן, את ההיכל לאלוהי ואת השדה בו מתרחש התרגול.

 

 

השם האטה יוגה מוזכר בטקסטים סנסקריטיים לראשונה במאה ה-11 אולם, חלק ניכר מהטכניקות המיוחסות לה תוארו אפילו כאלף שנה קודם לכן באפוסים ובקאנון הפאלי. המקור למושג "האטה" אינו ברור אך טמונות בו הרבה מהמשמעויות והמאפיינים של התרגול ההאטה יוגי:

המילה האטה משמעותה "מלא כח" (forceful). השם כנראה מתקשר לכך שכמו טפס, הטכניקות ההאטה יוגיות היו קשות לביצוע והובילו את הגוף בעוצמה לשינוי ותוצאות. ההאטה יוגה היא אכן יוגה בה מעוררים ומפעילים כוחות הטמונים במתרגל.

 

אופי האימון הוא תובעני וחזק אבל אין הכוונה לכך שהאימון נעשה בצורה כוחנית. נהפוך הוא, האימון הוא שיוצר עוצמות, ומעצים אנרגטית, על מנת לשחרר את המתרגל בהדרגה מהמגבלות של הגוף הפיזי, ובהמשך ממגבלות ברמה המנטאלית. באמצעות התרגול העוצמתי הזה, המתרגל נעשה מודע לעצמו, מפתח הבחנה מבדלת ובא במגע עם חלקים מעודנים יותר בקיומו. הוא נע מהגס אל המעודן יותר ויותר, נעשה קשוב לאיברים הפנימיים, לנשימה, לגוף האנרגטי, הרגשי והמנטלי. הוא לומד לעבוד עם האנרגיות הזורמות בגופו, בפרט ה"הא" וה"טא", המסמלות את השמש והירח בהתאמה, את הנקבי והזכרי, את השאיפה והנשיפה, את המיינד ואת הפראנה ועוד. היוגי מאזן אותן ומתוך כך מתעלה מעליהן.

התרגול ההאטה יוגי נחשב כאלכימי – כשם שהאלכימאי שואף להפוך מתכת פשוטה לזהב כך היוגי מתמיר את גופו והופך אותו לעמיד וטהור . בגרהנדה סמהיטה כתוב (1.8):

Like an unbaked urn left in water the bodily vessel is soon decayed, but baked well and hardened in the fire of yoga the vessel becomes purifying and enduring.

התנוחות הינן השלב הראשון בלבד בתרגול ההאטה יוגי המורכב והמגוון. המסע היוגי פנימה מכווון ליצירת מצב של איזון, הרמוניה וטוהר, שיאפשרו בסופו של דבר לאנרגיית הקונדליני המצויה בתחתית עמוד השדרה להתחיל לזרום לאורכה כלפי מעלה. ויאפשרו לנוזל האמריטה להציף ולמלא את הגוף כלפי מטה.

הטקסטים ההאטה-יוגיים מתארים את ההאטה-יוגה, היוגה של הגוף, כאמצעי לידע העליון וכזו המגנה על המתרגל ממכאובי החיים ותומכת בו.

 

 

מהי הראג'ה יוגה?

הראג'ה יוגה היום נחשבת לאחת משש האסכולות, נקודות מבט, של הפילוסופיה ההודית ומבוססת על טקסט שהוא כבן 2000 שנה לערך, שחובר על ידי פטנג'לי. ההנחה היא שהוא אסף את הידע והתרגולים שהיו מקובלים בתקופתו והציג אותם בצורה סיסטמטית ומתומצתת ביותר. הסוטרות האלה נותנות ביטוי לשיא של התפתחות יוגית ארוכת טווח ומהוות בסיס פילוסופי מעמיק וידע טכני נרחב. ויוקננדה, יוגי מהמאה ה-19 הוא זה שהנציח את ההקשר בין המושג ראג'ה יוגה לסוטרות של פטנג'לי בחיבור שכתב ב-1896 בו השתמש במושג כשם נרדף לסוטרות. הוא זיהה את הראג'ה יוגה עם היוגה המנטלית כפי שהיא מבוטאת בסוטרות. למעשה הראג'ה יוגה הרבה קודם לכן מתייחסת לסמדהי , למטרה העליונה בתרגול היוגי לחוייה האולטימטיבית במסע היוגי.

במצב העליון של הסמדהי המודעות הטהורה מולכת בעוד אצל האדם הרגיל החושים והמיינד הם המולכים ומכוונים אותו אל עבר העולם הפנומנולוגי, עולם התופעות. כמו כן האור הפנימי מאיר וקורן ממנו החוצה. שתי משמעויות אלה טמונות במילה ראג' מלך ומאיר, ומכאן נקרא ההיבט הזה, היוגה המלכותית.

 

יוגה פלייס

האטה -ראג'ה יוגה

ההאטה יוגה היא גרם המדרגות המוביל אל הראג'ה יוגה (האטה יוגה פרדיפיקה1;1) ויש הטוענים שהיא חיונית על מנת להגיע אל המטרה. ללא ספק השניים משלימים אחד את השני ומהווים שלם. אין האטה יוגה בלי ראג'ה יוגה ואין ראג'ה יוגה בלי האטה יוגה (האטה יוגה פרדיפיקה 2.76) . תרגול ההאטה יוגה אמור להתבצע בכל שלב מתוך מודעות עמוקה, תודעה מרוכזת ושקטה, התבוננות, דיוק וראיה צלולה. התרגול היוגי הוא ספיראלי, בכל רגע הוא נע מהפיזי אל מעבר לפיזי, מהגס אל המעודן, מההאטה לראג'ה. תוך כדי האימון יש הבלחות, רגעי חסד, בהן חווים את הראג'ה, האור הפנימי, השלווה הדוממת הידע וההבחנה המבדלת.

בהאטה יוגה פרדיפיקה אומר לנו יוגי סווטמרמה:

רבים הם ההאטה יוגים שאינם מכירים את הראג'ה יוגה. אני חושב שהם פשוט מתרגלים ואינם משיגים את פירות התרגול.

There are many who are Hatha Yogis without the knowledge of Raja Yoga. I think them to besimply practitioners who do not get the fruit of their efforts. (4;7)

האטה ראג'ה יוגה היא אם כן יוגה כוללנית המתבססת לא רק על הגוף הפיזי. היא מציעה קשת נרחבת של תרגולים והתנסויות המשפיעים על כל אספקט של קיומינו: פיזי, אנרגטי, תפיסתי, מנטלי ורוחני. תרגול שהוא מלא ומתבסס על ההוייה המלאה של האדם, גופו ותודעתו על מנת לבא במגע עם הרוחני שבו.