אה, גם את פוליציסטית?

 

אז כן, גם אני כמו 1 מתוך 10 נשים (לפי ההערכות) בגיל הפוריות סבלתי מתסמונת השחלות הפוליציסטיות רק שאני ידעתי איך אני יוצאת מזה מהרגע שהן צצו לי.

(בגלל שאני לא רופאה אז אני מצרפת קצת מידע על התסמונת מבלוג הרפואה הפמיניסטי הראשון לבריאותה.)

השם "תסמונת השחלה הפוליציסטית" (Polycystic Ovarian Syndrome, PCOS) עשוי להטעות, כיוון שהיא יכולה להתקיים גם ללא ציסטות, ואילו קיומן לא בהכרח מעיד על בעיה. ולכן, ברבות השנים והמחקרים הוחלף שמה מ"מחלה", שבה נשאו הציסטות באשמה, ל"תסמונת": מגוון סימנים ותסמינים שמקורם לא חד משמעי. מה למשל? קומבינציות שונות ומגוונות בין אקנה ושיעור יתר, דרך השמנה בטנית וסוכרת, ביוץ לא סדיר, תת פוריות, חרדה ודכאון.

 

 

איך מאבחנים? 

לאחר שנשללו גורמים אחרים לתסמינים כמו בעיות בבלוטת התריס, יותרת הכליה או יותרת המח, אבחנת התסמונת מסתמכת על מציאת שני קריטריונים מהשלושה:

  1. ביוץ נדיר ולא סדיר
  2. יותר מ-10-12 ציסטות שחלתיות ו/או הגדלת שחלות
  3. סימנים של הורמונים זכריים, בבדיקת דם או בבדיקה גופנית

 

אצלי הסימפטומים התבטאו במחזור לא סדיר ומ"מחרוזת פנינים" כמו שהרופאים אהבו לקרוא לזה בשחלה. הכוונה היא לציסטות קטנות בשרשרת.

 

המחזור שלי אף פעם לא היה ממש סדיר, אבל שזה הגיע ל-3 חודשים בלי מחזור נבהלתי, והלכתי לרופא, שעשה לי אולטרסאונד ואבחן. זה לא היה נושא זר לי כי רק מתוך מעגל החברות הקרוב אליי יש 3-4 נשים פוליציסטיות. הוא הציע גלולות כטיפול, או כדורי ביוץ כי אין באמת פתרון רפואי. בתור אחת שמאמינה שכדורים למיניהם הם פלסטר שמכסה את הבעיה אך לא פותר אותה.

 

עדכנתי אותו שאני הולכת לפתור אותה לבד ובכנות, גם היה לי ברור איך.

 

יוני יוגה 

לפני כמעט עשור התחלתי ללמוד טנטרה, וששמעתי על השחלות היה לי ברור שזו תהיה דרך הריפוי שלי (בשילוב עם חיים בריאים כמובן שכוללים תזונה טבעית עד כמה שאפשר, פעילות גופנית ודיקור). במהלך הלימודים פגשתי שם אישה שרפאה את עצמה מסרטן צוואר הרחם בעזרת תרגולים טנטריים ושמעתי עוד ניסים ונפלאות שהתרגול עושה לנשים ולבעיות נשיות. עד אותו היום התרגול שלי התבסס בעיקר על סקס טנטרי עם הפרטנר הקבוע שהיה לי, אבל הבעיה הייתה שנפרדנו ובמסורת של הטנטרה לנשים אין תרגול המיועד רק לנשים ואז נזכרתי במשקולת הג'ייד שלי! ובתרגול של הטאו (מעין טנטרה סינית).

 

שהתחלתי את המסע הטנטרי שלי, הנשים בקהילה שחייתי בה אמרו לי שכחלק מהתרגול רצוי לתרגל את רצפן האגן, כי זה ממש חשוב ותומך בתרגול המיני. "את תעשי הרבה אהבה ותצטרכי לשמור על השרירים" שלחו אותי לחנות קריסטלים מקומית לקנות אבן ג'ייד שצורת ביצה. הן קראו לזה יוני אג (ביצת יוני)  אך הפצירו בי לא לומר את השם הזה בחנות, כי בהודו יודעים שיוני הכוונה למערה הקדושה, המקור לכל החיים או במילים אחרות- פות.

 

 

התרגול שהן לימדו אותי עם הביצה השתמש בידע משתי המסורות של הטאו והטנטרה שבעצם לא רק מחזקות את שרירי רצפת האגן, הן באות ללמד את האדם להניע אנרגיה בגוף ולתעל אותה לטובת התפתחות עצמית. ע"י ההנעה של האנרגיה נוצר איזון בפות/יוני/ואגינה/רחם/שחלות ובכך מסלק משם את החסמים כמו: קשיים להיכנס להריון, שחלות פוליציסטיות, כאבי מחזור ועוד. איך זה נראה? כמו שיעור יוגה עדינה ממש. עושים תנועות רכות ממש, נושמים, עושים מדיטציה ובין היתר מכניסים את האבן הזו לתוך היוני.

טסתי למאסטרים הטובים בעולם להכשרת מורים בנושא והכנתי את עצמי לשנת אימונים בה הדגש היה על התרגול הטאו-טנטרי שילוב של השימוש בביצה הזו שאני קוראת לה משקולת ג'ייד (אני לא אוהבת לומר ביצת ג'ייד או ביצת יוני, כי בעיני זה מוזר במיוחד שאני מוציאה את הביצה ואני מרגישה שאני מטילה את הביצה) וכבר אחרי חצי שנה של תרגול נעלמו לי הסימפטומים והמחזורים חזרו להיות סדירים  ושנה אחרי בבדיקה הכללית מצאו שכבר אין לי בכלל ציסטות בשחלה.

אז פוליציסטיות יקרות לא להתייאש, תבטחו בעצמכן שאתן יודעות את הדרך לריפוי שלכן.

 

אתכן כאן לכל שאלה