מהו "אושר" (WELL BEING)?
אחרי מה כולנו רודפים במהלך חיינו?

התשובה שלי היא: אחרי תחושת האושר. כולנו מחפשים את האושר בחיים.

בשלבי החיים השונים אנשים מאמינים כי הם מחפשים דברים אחרים, אשר השגתם תמלא אותם בתחושה של אושר, כגון: כסף, מעמד, תהילה.  אבל בסופו של דבר, בחלוף זמן גם הם מחפשים אושר וזאת לאחר שהבינו, במקרה הטוב בהנחה שהשיגו תהילה וכסף, כי הללו לא מלאו אותם בתחושת אושר אמיתית אלא בשמחה רגעית שחלפה לה.
כל אחד מאתנו התמודד במהלך חייו עם המחשבה בדבר תחושת האושר וכיצד ניתן לשפרה. רובנו לא נחשפנו למידע, מחקרים ותורות העוסקות בנושא. מתוך חיפוש אחר מידע ומענה הגעתי לתורת הבהריגו יוגה ומאחר שמצאתי מענה מקיף, ברצוני לחלוק אותו עמכם.

הפילוסופיה המערבית עוסקת באושר אך אינה כוללת פתרונות ו/או הכוונה כיצד להיות מאושר.
תורת הבהריגו יוגה, אשר נקראת גם "יוגה לבעלי משפחות" היא יוגה מיוחדת שנועדה לבעלי משפחות המעוניינים לאזן את החיים החומריים ולשלבם עם חיים רוחניים וזאת בכדי למצוא שלווה ואושר, בד בבד עם חייהם הקדחתניים.

במחקרים רפואיים בתחום חקר המוח הוכח כי תחושת האושר (WELL BEING), הינה מיומנות נרכשת ככול מיומנות אחרת כגון נגינה. הוכח כי תרגולי מדיטציה משנים את הפעילות המוחית ובכך תורמים לתחושת האושר. המפתח להשגת שינויים אלו בפעילות החשמלית במוח נעוץ בתרגול שיטתי של תרגלי מדיטציה. ריצארד דוידסון, מייסד המכון למוח בריא באוניברסיטת ויסקונסין, דן בכך בהרצאתו ומציין ארבעה גורמים לתחושת האושר אשר נחקרו והם:

 • היכולת להתעשת במהירות בעת התמודדות עם קושי כמה זמן לוקח לנו לחזור לאיזון הכרתי שיאפשר לנו להתמודד עם הקושי שטלטל אותנו. מיומנות אשר ניתן לרכוש באמצעות תרגול מדיטאציה לאורך זמן.

 • חשיבה חיובית – התבוננות ותפיסת עולם חיובית של הסובב אותנו, ארועים ובני האדם. מיומנות אשר ניתן לרכוש באמצעות תרגול מדיטאציה בפרק זמן קצר יחסית.

 • יכולת ריכוז – מיקוד חשיבה ושליטה בתודעה המשוטטת. הוכח במחקרים כי אדם בוגר, תודעתו משוטטת ביותר ממחצית הזמן וכי תודעה משוטטת וחוסר יכולת ריכוז ומיקוד פוגעות בתחושת האושר. מיומנות אשר ניתן לרכוש באמצעות תרגול מדיטאציה בפרק זמן קצר יחסית.

 • נתינה ונדיבות – הוכח כי נתינה ונדיבות כלפי הזולת מגבירה את תחושת האושר מאחר ויש בה בכדי להשפיע על פעילות המוח.

בהמשך אתייחס למתאם שבין מסקנות המחקרים הנ"ל ותורת הבהריגו יוגה כפי שהיא עוסקת בתחושת האושר והדרך להשגתה.

תורת הבהריגו יוגה עוסקת בגורמים לתחושת האושר ובדרכים להשגתהובכך ייחודה. עלפי תורת הבהריגו יוגה תחושת האושר הינה מיומנות הנרכשת ע"י אימוץ שגרת חיים נכונה הכוללת הן את הפן הפיזי והן הפן הרוחני בחיינו.

View Of Varanasi On River Ganges, India

אז מהם "גורמי האושר" עלפי תורת הבהריגו יוגה:

 1. הגורם הפיזי אנחנו צריכים להרגיש בריאים ובכושר, זו הדרישה הבסיסית. אנחנו צריכים להבטיח כי כל המערכות שלנו בגוף מתפקדות היטב. אנחנו צריכים לתרגל את תרגילי הבהריגו יוגה על בסיס יומי, כדי להבטיח זאת.

במידה וחלינו אנחנו צריכים להשיג טיפול רפואי "טהור" ככל שניתן, כלומר באמצעות "רכיבים טבעיים", באמצעות הגישה הנכונה לריפוי.

 1. הגורם הנפשי – אנו צריכים ללמוד למקד ולאזן את ההכרה שלנו וכמו כן ללמוד להכיר את "העצמי" באופן מעמיק מתחת לכל המעטים וההגנות שבנינו במהלך חיינו. אנו צריכים ללמוד למקד ולאזן את ההכרה שכן מיומנות זו תסייע לנו בעת משבר להתעשת במהירות רבה, לחזור לריכוז ולהתמקד בדרך הנכונה לפתרון הקושי. עלפי תורת הבהריגו יוגה, קשיים במהלך החיים יפקדו את כולנו שכן הם בלתי נמנעים, השאלה הינה כיצד יהא בכוחנו להתמודד עמם ולשם כך יש לרכוש את מיומנות השליטה במיקוד ואיזון ההכרה.

 2. ידע (KNOWLEDGE) – כולנו מתמודדים עם בעיות וקשיים בחיים: בחיי המשפחה, קשיים כלכליים, עם הילדים ובעבודה. כולנו זקוקים לידע כיצד להתמודד בצורה מיטבית עם הקשיים הללו, דהיינו להשיג את התוצאות המיטביות תוך פגיעה מינימלית בעצמנו.

 3. עזרה – כולנו צריכים להאמין במשהו או במישהו בכוח כלשהו, שיוכל לסייע לנו בעת משבר.

 

כתבי הבהריגו יוגה, אשר נקראים 'Chinta Pranali Brahma' כוללים חמישה ענפים. ענפים אלה נקראים 'חמשת ענפי המדע העליונים' (Panchang Sundari):

 1. בהריגו ראג'ה יוגה – יוגה מלכותית, שמלמדת את הפרט כיצד לשלוט בהכרה ולמצוא את הנתיב להתקדמות רוחנית.

 2. בהריגו טנטרה – טכניקה המשחררת אותנו מהצמידות לגוף ולחושים, ובסופו של דבר משחררת אותנו ממעגל החיים והמוות.

 3. בהריגו Jyotishהאסטרולוגיה ההודית. ענף זה כולל את הידע כיצד להכין ולקרוא במפה האסטרולוגית של הפרט תוך הבנה מהם השינויים הנדרשים בחייו, תוך המלצה על שימוש בתרגילי יוגה, טנטרה ואבני חן.

 4. בהריגו איורוודההרפואה ההודית העתיקה, אשר מובילה לחיים ארוכים ובריאים.

 5. בהריגו (Darshan Shastra)הידע של הפילוסופיה והפסיכולוגיה.

כאשר נבחן את המתאם בין גורמי האושר לבין חמשת ענפי הבהריגו יוגה, ניווכח בהכוונה ובפתרונות של תורת הבהריגו יוגה ככל שאלו נוגעים לתחושת האושר. יתרה מכך נימצא מתאם מלא בין תוצאות המחקרים שעסקו בחקר המוח ותחושת האושר לבין תפיסת האושר עלפי תורת הבהריגו יוגה.

 1. הגורם הפיזי של האושר מקבל מענה בענף הראשון הראג'ה יוגה, העוסקת בטיפוח הגוף על כלל מערכותיו. ענף האירוודה עוסק ברפואה מניעתית ובהקניית שגרת יום בריאה לרבות הרגלי תזונה נכונים, הרגלי שינה ויקיצה ואימוץ הרגלים מניעתיים. האירוודה כוללת גם דרכי ריפוי "טהורים" הכוללים שימוש בצמחי תבלין, אבני חן ומנטרות. השילוב הנ"ל מאפשר לטפל במחלות אוטואימוניות ומחלות קשות אחרות אשר חדרו לרובד האנרגטי בגוף.

 2. הגורם הנפשי של האושר מקבל מענה בענף הראג'ה יוגה המנחה את המתרגל לאמץ תרגילים שמטרתם לאזן את ההכרה, לחזק את יכולת הריכוז ולהפחית את תנודות המחשבה הטורדות אותנו. לענף הטנטרה תפקיד מהותי בהשגת יעדים אלו המקדמים אותנו לעבר תחושת האושר. יחודה של תורת הבהריגו יוגה הנה שכלל התירגולים מלווים בשינון מנטרות מיוחדות במהלך התירגול. השינון יוצר תהודה בגוף אשר יוצרת תנועת אנרגיה בגוף המתרגל, המאקטבת את מרכזי האנרגיה ויוצרת תמורות בגוף. העיסוק המדידטיבי כחלק משגרת החיים, יוצר אצל המתרגל תחושת עמידות, תחושה של אושר וגישה מכילה וחיובית יותר כלפי הסביבה.

 1. גורם הידע – תורת הבהריגו יוגה כוללת ידע בנוגע לכל תחומי החיים. חלק עיקרי של הידע עוסק בשיפור איכות החיים שלנו ובדרכים להתמודדות עם קשיים בכל תחומי החיים, תוך מזעור הפגיעה בנו ובסובבים אותנו. בבסיס הידע התפיסה לפיה יש לאמץ חשיבה חיובית שכן מחשבות מגשימות עצמן, יש לגלות חמלה לזולת ולפעול להטיב עם האחר בכל מעגלי חיינו.

 1. עזרה – חלק מגורם זה מקבל מענה בענף האסטרולוגיה הוודית, אשר הינה אסטרולוגיה מניעתית, המסייעת לנו בשיפור חיי היום יום. מצד אחד מקלה עלינו בהתמודדות עם קשיים ומאידך מסייעת להצליח ולקדם את חיינו. העזרה מתבצעת באמצעות, תרגילים, אבני חן (יאנטרות), מנטרות וטקסים אחרים.

חמשת ענפי תורת הבהריגו יוגה יוצרים בשילוב, פתרון הוליסטי לגבי האופן שבו מומלץ לנו לחיות את חיינו. מטרת העל של תורת הבהריגו יוגה הנה לאפשר לנו להשיג חיים מאוזנים ומאושרים יותר.

מניסיוני האישי, מומלץ לנסות ולאמץ את תורת הבהריגו יוגה על חמשת ענפיה ולבחון לאחר זמן את השפעתם על תחושת האושר שלנו.

אמיר בושנסקי

מורה בכיר בשיטת הבהריגו יוגה בארץ. תלמידו הישיר של ד"ר בהרמה גופל בהדורי ראש הבהריגו יוגה העולמי ושל שני בניו, ד"ר ג'יאנט קומר בהדורי מאסטר ליוגה ואירוודה ואצ'ריה המנט בהדורי מאסטר לאסטרולוגיה וטנטרה.

המשפחה מתגוררת בוראנסי, הודו. פעמיים בשנה מבקרים המורים בארץ ומקיימים הרצאות וסדנאות בהריגו יוגה.

בין התאריכים ה 13 ל-23 ביולי 2016 תתקיים סדנא ונחגוג את הגורופורנימה (חג הגורו) בבית המשפחה בוראנסי שבהודו. הזדמנות מיוחדת לשהות עם מסטרים גדולים נצר למשפחת מלוכה ושושלת יוגים.

פרטים נוספים  http://bhriguy oga.wix.com/landing1

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:

בהריגו יוגה לפסח: מנקים במעשה, דיבור ומחשבה

אלדד ציפריס ומיכל אורפז ציפריס

המלצת התנסות - מדיטציית ויפאסנה

השראה לשנה החדשה

אלית בר שדה