יוגה היא תורה עתיקת יומין שצמחה בהודו, התפתחה במסורות שונות של תרגול וממשיכה להתפתח עד היום ולהתאים את עצמה לאורח החיים שלנו. בהיותה תורה של איזון היא פועלת לטיפוח של כל מישורי הקיום שלנו ושואפת לאזן ביניהם. ככזאת, היא מהווה אמצעי חשוב לשיכוך כאבים כרוניים, לשיקום, לחיזוק ולהחזרת הגוף למצב של איזון.

 

יוגה – טיפולית מעצם הגדרתה

 

המונח "יוגה טיפולית" ידוע היום בעיקר כמפגשים פרטניים ובמהלכם מותאם תרגול היוגה ככלי טיפולי לכל אדם, בהתאם לצרכיו.

למעשה היוגה על כל דגשיה וסוגיה היא בעלת תכונות תרפויטיות מטבעה, גם ללא תת הכותרת שניתנה לה' ומוכיחה את עצמה זה שנים רבות
כיעילה בטיפול בכאבים כרוניים (כגון כאבי גב, שרירים, כאבי מחזור, כאבי שכמות וצוואר ועוד) היא מסייעת בהתמודדות עם מתח נפשי וחרדה ועם מחלות אוטו-אימוניות (כגון סרטן, דלקות פרקים ועוד).

תרגול היוגה מחזק את הגוף ואת המערכת החיסונית, מגמיש ומשפר את יכולות התנועה והתפקוד ומסייע מאוד בהתמודדות עם לחץ, חרדה ודיכאון.

התרגול מנקה את הגוף מפסולת ורעלים פיזיים ונפשיים, מסייע באיזון הורמונלי ובאיזון לחץ הדם, מאט את קצב הזדקנות התאים, תורם לתחושה של ערנות וחיוניות, יוצר שלווה פנימית ומשפר את ההרגשה הכללית.

 

 

יוגה פלייס

 

 

למה דווקא יוגה?

 

שיטות טיפול רבות בנויות כך שאדם חיצוני מבצע פעולה על המטופל, בעוד המטופל עצמו נשאר פסיבי למדי בתהליך הריפוי שלו.

היוגה מדברת רבות על כך שהמקור לכל הכוחות והיכולות שלנו נמצא אצלנו והיא מעודדת את האדם המתרגל אותה, לקחת אחריות על חייו שלו ואת המורה מכוונת היוגה ללמד את המתרגל להקשיב לגופו וללמוד מה נכון לו.

יוגה היא תורה שמעודדת לעצמאות, לפיתוח יכולת ואחריות פנימית ולשחרור מתלות, ולכן יתרונה הגדול של על פני שיטות רבות אחרות הוא ביכולתה לתת למתרגל כלים מעשיים לטיפול בעצמו.

בכך היא מעניקה לכל אדם את היכולת לקחת חלק פעיל בתהליך ההבראה שלו עצמו: היא מלמדת את האדם להקשיב ולהבין מה נחוץ לגוף שלו ובעזרת המורה המטפל לקבל כלים לריפוי וחיזוק עצמי וליישם אותם במו גופו ונפשו ומתוקף כוחו שלו.

 

למי מתאימה יוגה טיפולית?

 

יוגה טיפולית מתאימה לכל מצב בריאותי ומהווה טיפול משקם ומונע – אחרי הכל כולנו זקוקים לטיפול, לתחזוק ולהשבת האיזון כל יום מחדש אל המערכת שלנו.

היא נמצאה יעילה בטיפול ובתמיכה במגוון רחב של בעיות, מחלות ומצבים בריאותיים ומתאימה עבור מי שמעוניין לקחת חלק פעיל ואקטיבי בתהליך הריפוי וההחלמה שלו.

 

בין היתר נמצאה היוגה כיעילה במצבים הבאים:

– בעיות אורתופדיות למיניהן ( כמו פריצות דיסק ובלטים בעמוד השדרה, פלטפוס, עקמת,

בעיות ברכיים ועוד)

– הסובלים ממחלות לב, ריאה ודרכי הנשימה (מי שעברו ניתוחי לב, אסטמה, אנפיזמה,

ברונכיטיס, סינוסיטיס ועוד)

– הסובלים מכאבים כרוניים (כמו כאבי גב, כאבי צוואר ועורף, כאבי מחזור, מגרנות וכאבי

ראש, פיברומיאלגיה ועוד)

– משתקמים מניתוח, תאונה או מחלימים ממחלה.

– הסובלים מסכרת, לחץ דם גבוה, השמנה, כולסטרול גבוה.

– מתמודדים ומחלימים מסרטן.

– נשים בהריון ואחרי לידה

– אנשים הנתונים במתח נפשי גדול, דיכאון, חרדה או מצב נפשי ירוד.

– היחלשות רצפת האגן ותופעותיה (בריחת שתן, צניחת רחם ואיברים)

– בעלי מגבלות פיזיות שונות (כמו דלקות פרקים, נכויות, מחלות נווניות ועוד)

– תופעות גיל המעבר (גלי חום, חוסר איזון הורמונלי, בריחת סידן ועוד)

– בעיות עיכול

– בעיות שינה

– גיל הזהב וקשישים

ועוד מגוון רחב של מקרים ובעיות בריאותיות.

 

 

יוגה פלייס

 

 

לסיכום

 

פעמים רבות במצבים של התמודדות עם מחלה קשה או כאב, הביטחון העצמי נפגע, והערך העצמי של האדם יורד: אנשים רבים מרגישים חסרי יכולת ותועלת כשהם סובלים מכאבים ומתקשים לתפקד באופן חופשי בחיי היום יום.

היוגה מאירה זרקור ומפנה את תשומת הלב של המתרגל אל אותם מקומות שבהם הוא דווקא כן יכול, מעניקה לו תחושות של חוסן, שחרור ויכולת ומוכיחה שוב ושוב שבכל מצב ובכל שלב בחיים יש משהו שהאדם יכול לעשות כדי להשפיע לטובה על חייו.

ויותר מהכל, מלמדת היוגה את האדם להבחין במקור פנימי של כוח, חיות ושמחה שאינו תלוי בשום דבר חיצוני מלבד קיומו שלו.