yoga place ניר שכרוף

מה זאת מדיטציה?

אם תשאלו מורים ומתרגלי מדיטציה שונים, תקבלו לא מעט הגדרות למצב החמקמק והנכסף הזה.

מדיטציה היא מצב תודעתי שבו אנחנו חשים את הנפרדות שלנו משאר החלקים בקיום שלנו: הגוף שלנו, המחשבות, הרגשות, דפוסים התנהגותיים, התפיסות והאמונות שלנו וכ'.

במקביל אנחנו מרגישים מזוהים עם אותו חלק בתוכנו שמתבונן בכל החלקים השונים שלנו, בחוויות שעוברות עלינו ובחושים שלנו.

היכולת להתבונן במתרחש בחיינו יוצרת מרחק מה בין המתרחש לבינינו (המתבוננים) ומאפשרת עוגן פנימי של יציבות ושקט נוכח השינויים והטלטלות התמידיים בחיינו.

 

מדיטציה בעולם המודרני

בעולם המודרני שבו הפעילות המנטלית והרגשית שלנו בלתי פוסקת, היכולת פשוט להיות בשקט ולהתבונן היא אחד הדברים הקשים ביותר לאדם, וחוויה של שקט פנימי הפכה למצרך הנדיר והמבוקש ביותר עבורנו – אנחנו פשוט רוצים קצת שקט.

טכניקות המדיטציה השונות מנסות לאט ובהדרגה להשפיע על התהליך המנטלי שלנו: להאט אותו קצת, לצמצם את הפיזור שלו לכיווני התנועה הרבים שאליהם הוא מתפזר ולרכז אותו כך שיתמקד בדבר אחד בכל פעם.

 

יתרונות המדיטציה

מדיטציה פועלת עלינו הן במישורים הפיזיים והן במישורים הנפשיים: תרגול ההתבוננות, ההאטה והצמצום המחשבתיים יוצר אצלנו חוויה של שקט גדול בהרבה מזה שאנחנו מורגלים בו.

היא מקנה לנו כלים ליצירת שלווה פנימית, לשיפור יכולת הריכוז והבהירות המחשבתית ובעיקר מהווה עבורנו מנוחה מהטרדות היומיומיות מהעתיד ומהתסכולים מהעבר ומאפשר לנו לחוות את העכשיו שלנו באופן מלא ונינוח.

 

יתרונות ברמה הפיזית

מחקרים רבים לאורך העשורים האחרונים מדברים על השפעתה החיובית של מדיטציה על הפיסיולוגיה שלנו.

היא מרפה מתח שאגור בשרירים ובכך מפיגה כאבים פיזיים ומאפשרת לגוף להיות משוחרר יותר, מרגיעה את מערכת העצבים, משפרת את זרימת הדם והחמצן בגוף, מאזנת לחץ דם ומחזקת את המערכת החיסונית.

פותחת מעבריי אוויר מכווצים ומומלצת מאוד לחולים במחלות של דרכי הנשימה כגון אסטמה, ברונכיטיס סינוסיטיס ועוד.

מזרזת ומשפרת את קצב השיקום וההחלמה לאחר מחלה או ניתוח, משפיעה על שתי אונות המוח השולטות בפעילות הגוף, על הפן הרגשי ועל החשיבה ומאזנת ביניהן.

כיום מתורגלת מדיטציה גם במסגרות שונות של הרפואה הקונבנציונלית והיא מומלצת ע"י יותר ויותר רופאים כדרך למנוע, להאט ולהקל על מחלות כרוניות כמו מגרנות, מחלות לב וסרטן.

 

יתרונות ברמה הנפשית

ברובד הנפשי מדיטציה מפתחת בנו כושר ריכוז, יצירתיות, זיכרון ודימיון.

עוזרת לנו להתמודד עם רגשות שליליים כמו: חרדות, פחדים, מתחים, תזזיתיות, דיכאון, שיפוט של עצמינו ושל אחרים.

היא מסייעת להגיע לתחושה של שלווה ומנוחה ומגבירה תחושות של נינוחות פנימית ואושר.

מדיטציה מגבירה את הסבלנות והסובלנות שלנו ומפתחת יכולת של קבלה, פתיחות ואמפטיה לעצמינו ולאחרים.

היא אחד הכלים הנפוצים והעצמתיים בכל הנוגע להתמודדות עם טראומות, עכבות ומגננות ומועילה בחיפוש ומציאת דרך חדשה בחיים, בעיצוב אישיות והרגלים רצויים.

 

לסיכום

כמו בכל תחום אחר, גם מצב מדיטציה הוא שריר שאפשר לאמן.

עם התרגול, השריר הזה מתחזק, מתגמש והופך מיומן יותר ואנחנו לומדים איך אפשר ליצור במהלך חיי השגרה יותר ויותר רגעים כאלה של חוויית עכשיו שיש בה ערנות, חדות ושלווה גדולות.