איכות חיים היא מסוג הדברים שלא באמת ניתן למדוד בצורה מדויקת. עם זאת, כל אחד ואחת מאתנו יכולים להעיד על כך שהשאיפה הכללית היא שאיכות החיים שלנו תמצא בעלייה מתמדת. אין ספק שעבור אדם אחד ההגדרה של איכות חיים יכולה להיות שונה בתכלית השוני מהגדרת איכות החיים כפי שהיא נתפסת אצל אדם אחר. אך בעזרת עשרת הטיפים שנספק לכם כאן, אנחנו סמוכים ובטוחים שללא תלות במי אתם, תוכלו ליהנות משיפור משמעותי באיכות החיים שלכם.

 

מוכנים? הנה אנחנו מתחילים.

 

חייכו יותר

נכון. זה נשמע מצחיק, לא אמין ואפילו מטופש, אבל האמת היא שבזמן שאנחנו מחייכים, מופרשים לזרם הדם שלנו חומרים שונים שפשוט גורמים לנו להרגיש טוב יותר. כן, גם אם החיוך לא אמיתי וקצת מאולץ.

 

 

 

כתבו חוויות

הצילום הפך לנגיש כל כך בימינו, עד שכבר שכחנו מה זה אומר בכלל לתעד את החוויות שלנו בכתב. עם זאת, מדובר מן הסתם בתיעוד מסוג אחר לחלוטין. נסו מדי פעם לתעד את החוויות שלכם בכתב ביומן אישי. כאשר תעלו את החוויה על הכתב, העיבוד שלה יהיה שונה לגמרי ותוכלו להבין על עצמכם דברים עמוקים יותר. מומלץ בחום.

 

תנו לשינה שלכם את הכבוד הראוי לה

ישנם ששמים את הדגש הבריאותי על הפעילות הגופנית, אחרים מקפידים דווקא על הנושא התזונתי וישנם גם כאלו המתמקדים באנרגיות החיוביות. עם זאת, כל האלמנטים האלו ואחרים, שכבודם במקומו מונח, נסמכים ונשענים על שינה איכותית ועל כמות מספקת של שעות שינה. השינה האיכותית והמספקת היא למעשה הבסיס או היסודות, עליהם בנויה הבריאות שלנו, השקט הנפשי שלנו וכל אותן מערכות פיזיות ונפשיות הנחוצות ואף הכרחיות לאיכות החיים שלנו. אי לכך, העניקו לשינה שלכם את הכבוד הראוי לה ומקמו אותה כמה שיותר גבוה בסדר העדיפויות שלכם, על כל המשתמע מכך.

 

הורידו את רמת הזמינות שלכם

במחקרים עדכניים שנערכו על הקשר בין מידת הזמינות לרמת החרדה, נמצא כי ככול שאנחנו זמינים יותר, כך רמת החרדה שלנו גבוהה יותר. לכן, אם אתם מקבלים התראות ללא הפסקה אודות המצב הביטחוני או אם הטלפון החכם שלכם מדווח לכם על כל מייל נכנס ועל כל תגובה לה זכיתם בפייסבוק או אם הטלפון לא נסגר אפילו לשנייה, גם כשאתם הולכים לישון או אוכלים ארוחת ערב, הרשו לנו להציע לכם לנטרל את ההתראות.  גם לטלפון החכם שלכם מגיע לנוח וזוהי בעצם השקעה בשקט הנפשי שלכם.

 

 

 

 

רק לאכול

נשמע מפתה, אבל מה הכוונה? נסו מעתה והלאה להקפיד על כך שבזמן הארוחה תתרכזו באכילה ובדבר זולתה. אנחנו מאמינים שבהתחלה זה יהיה לכם לא קל ליישם את הטיפ הזה, שכן כיום הארוחות שלנו אף פעם לא מתמצות באכילה עצמה. אי לכך, נסו להחליט שמעתה והלאה תתמקדו באכילה עצמה במהלך ארוחה אחת ביום ואם גם זה מאתגר יתר על המידה, נסו להתחיל מארוחה אחת בשבוע.

היכולת לחוות את האוכל בצורה השלמה ביותר, להתחבר לרגעים בהם המזון נכנס לכם לגוף והופך לחלק מכם והאפשרות לפתח מודעות שלמה לגבי פעולת האכילה, ישפרו לכם את איכות החיים מן הקצה אל הקצה. ככל שתתמידו בכך וככל שתתרכזו באכילה עצמה במהלך יותר ארוחות במהלך השבוע, כך השיפור יהיה משמעותי יותר.

 

החמיאו לאדם אחד לפחות מדי יום

ניתן לשפוך לא מעט מילים על ההיגיון העומד מאחורי הטיפ המסקרן הזה, אבל הרבה יותר קל ליישם אותו ולהיווכח שהוא פשוט עובד. כל מה שאתם צריכים לעשות זה למצוא מדי יום אדם אחד ולהחמיא לו (בכל יום מישהו אחר כמובן). זו לא צריכה להיות מחמאה בומבסטית ובטוח שלא מופרכת או צבועה. אתם יכולים להחמיא לאחד העובדים או הקולגות על העניבה, להחמיא לבעל עסק על האווירה בחנות וכיוצא באלה. השיפור בהרגשה הכללית שלכם יורגש באופן כמעט מידי.  

 

תרגלו כאילו שאף אחד לא מסתכל

רובכם קוראים את המילים הללו כי אתם אוהבים לתרגל יוגה, או לפחות הייתם רוצים להתחיל לתרגל. התרגול הוא בין הדרכים הטובות ביותר לפרוק מתחים, לשחרר אנרגיות ולשמור על כושר גופני. אם לא די בכך, הרי שכיום ידוע שבאמצעות יוגה ניתן לשפר את תחושת העצמי ולחזק את הביטחון העצמי. לפעמים כשאנחנו מתרגלים בשיעור קבוצתי או ליד אנשים אחרים אנו נהיים מודעים לעצמנו וכל תנוחות הגוף משתנות למנח פחות נכון. לעתים אנו אף נדחוק בעצמנו יותר ממה שמתאים לגוף שלנו באותו הרגע ונאבד את ההקשבה לגוף, הקריטית לתרגול היוגה. לכן, המלצה שלנו, נסו לעצום את העיניים ובתחילת כל תרגול הלזכיר לעצמכם שבאתם בשביל עצמכם בלבד.

 

 

 

 

החשיבות של השקט

אמנם במציאות המודרנית מדובר במשימה הנתפסת בעיני רבים כבלתי אפשרית, אך עם קצת מאמץ אנחנו בטוחים שתגלו שהשד לא מאתגר כל כך ובטח ובטח שלא נורא כל כך. מצאו לכם עשר דקות מדי יום בהן תהיו לבדכם. כן, לבדכם לגמרי. בלי בני זוג, בלי ילדים, בלי טלוויזיה, בלי עיתון, בלי טלפונים, בלי אוכל, קפה או כל דבר אחר שיכול להסיט את תשומת הלב שלכם. מצאו לכם סביבה שקטה ונטולת גירויים ופשוט נשמו עמוק. לא פשוט להסביר את ההשפעה המדהימה של עשר דקות של שקט על איכות החיים. 

לנועזים במיוחד, שמירת שבת טכנולוגית. טרנד חדש-ישן שתופס תאוצה, שבת נטולת טלפון ומיילים – מומלץ!

 

לשבור את השגרה

אחת מהדרכים הטובות ביותר לשמור על עניין בחיים ולהימנע משעמום ושחיקה היא מדי פעם בפעם לשבור את השגרה. התחילו מדברים קטנים כמו למשל לנסוע במסלול שונה לעבודה או להיענות בחיוב להצעות שבדרך כלל הייתם פוסלים על הסף. הזמינו מנה שונה מזו שאתם רגילים להזמין במסעדה האהובה עליכם ותנו למשב רוח מרענן להנעים את השגרה שלכם.

 

הערכה והודיה

לסיכום, נמליץ לכם להקדיש מדי יום כמה דקות בלילה לקראת השינה או בבוקר עם ההתעוררות (או בכל זמן אחר שמרגיש לכם מתאים) כדי להעריך את מה שיש לכם בחיים ואת מי שיש לכם בחיים ולהגיד תודה. כמובן שתמיד נחמד לשאוף גבוה יותר ורחוק יותר מהיכן שאנו נמצאים כעת, אבל חשוב גם לעצור, להביט סביב ולקחת נשימה עמוקה כדי להעריך את כל השפע שבורכנו בו. כשמוצאים גם את ההזדמנות להוקיר תודה בנינו לבין עצמנו חלק מהקשב שלנו שרגיל להתמקד במה שחסר לנו עובר להתמקד במה שיש לנו ונוצר איזון יותר טוב בתמונה שיש לנו בראש ומדד האושר והסיפוק שלנו עולה.