"בנסיעה על אופנוע רואה אתה דברים בצורה שונה לגמרי משניתן לראותם בכל דרך אחרת. כשאתה במכונית, מצוי אתה כל הזמן בתוך תא, ומאחר שאתה מורגל בכך, אינך תופס שמה שרואה אתה מבעד לשמשה אינו אלא עוד ממראותיה של הטלוויזיה. אתה צופה פסיבי, בעוד הכל נע מולך בחדגוניות, כשהוא נתון במסגרת. בנסיעה על אופנוע נעלמת המסגרת. אתה נמצא במגע הדוק עם הכל. אתה בתוך המתרחש, ולא עוד צופה בו בלבד; ותחושת הנוכחות היא מהממת."

-רוברט מ.פירסיג

מתוך הספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע"

 

יהיה קשה לכתוב משהו חדש על הספר המופלא של רוברט מ.פירסיג שטרם נכתב. כל כך הרבה קוראים, מבקרים וסופרים אחרים נהנו וכתבו אודות "זן ואמנות אחזקת האופנוע" שאין מחלוקת על כך שזה ספר מופלא. זאת למרות שלפני פרסומו נדחתה הטיוטה של פירסיג מכמעט 100 הוצאות שונות.

 

אז מה כן נוכל לספר לכם ולמה באתר כמו יוגה פלייס? זן ואמנות אחזקת האופנוע הוא ספר מסע שעל פני השטח מתאר טיול אב ובן ברחבי ארה"ב על אופנוע. עם זאת, קריאה אטית ומעמיקה יותר של הספר תאפשר לקורא המתבונן לגלות איך כמעט כל פסקה בו היא מחשבה פילוסופית מורכבת. והרי מי יותר אוהב להתפלפל בפילוסופיה מאשר היוגים?.

 

 

 

 

"הם טעו בכך שחשבו שאישיות היא סוג מסוים של רכוש, כמו חליפה שמישהו לובש. אולם מה קיים מלבד האישיות? כמה עצמות ובשר. אוסף של סטטיסטיקה משפטית, אולי, אבל בטח לא אדם. העצמות והבשר, והסטטיסטיקה המשפטית, הינם הבגדים שלובשת האישיות, ולא להפך."

מתוך הספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע"

 

הקסם של זן ואמנות אחזקת האופנוע טמון בצורה שבה הוא מגיש לך את אותם הררי פילוסופיה. הרי היה אפשר ללכת ולקרוא כתבים של אפלטון אז למה לבחור בספר עלילתי?. מה שפירסיג עושה בספר, ועבד עבורנו באופן מצוין, זה להציג את אותם רעיונות מורכבים ממש מתוך הפה של הדמות הראשית – "פידרוס". הרעיונות אותם מביא פירסיג הם לא אוסף משפטים בשפה גבוהה אלא ממש זרם ישיר של מחשבות וחוויות שעוברות על הדמות הראשית בספר. דמות אשר מבוססת על חוויותיו האישיות של פירסיג שהתמודד בעצמו עם מצבים נפשיים מורכבים. ככל שהמסע של האב ובנו הולך ומתפתח לאורך הספר כך גם מתפתחת תפיסת העולם והבנת המציאות שפירסיג מציג. בהדרגתיות אנחנו מגלים כי אפשר להיות גם אבא שנוסע לטיול על אופנוע עם בנו וגם תלמיד מסור ביותר של דרך האמת ושני הכובעים הללו מייצרים לא מעט חיכוכים והתמודדויות.

 

 

 

 

אז בעצם אין עוד הרבה שניתן להגיד מבלי לכרסם יותר מדי בחדוות הגילוי שתהיה לכם כאשר תקראו את הספר הזה בעצמכם. לכן נסיים רק בהמלצה קטנה לאופן הקריאה – לאט ובהתבוננות. חלקנו קוראים איטיים מטבענו אבל חלקנו רגיל לקרוא ספרים ובערב אחד לסיים כמה פרקים. הספר של פירסיג הוא מסוג הספרים שהם כל כך עשירים וטעונים שאפילו קריאה של שלושה עמודים ביום, בהנחה ששומרים על הרצף, יכולה לעתים לספק מזון למחשבה לחיים שלמים. אז התענגו על הקריאה והקשיבו לראש שלכם כשהוא מתעייף מן הקריאה. עצרו ותנו לתודעה שלכם להרהר במה שקראתם.

 

"אנו לוקחים חופן חול מן השטח הבלתי נדלה של המודעות שלנו, וקוראים לחופן החול הזה "העולם"."

-רוברט מ.פירסיג

מתוך הספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע"

 

 

 

 

אז קדימה, הרימו את הספר ותנו לזן לחלחל פנימה.